تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۸۷ • چاپ کنید    

پایان مذاکرات تهران با بازرسان آژانس

ایران نتایج مذاکرات سه‌روزه‌اش با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را سازنده اعلام کرد. این مذاکرات که از دوشنبه هفته‌جاری آغاز شده، چهارشنبه شب پایان یافت.

خبرگزاری دولتی ایرنا، امروز چهارشنبه به نقل از محمد سعیدی معاون بين‌الملل سازمان انرژی اتمی ايران اعلام کرد: «مذاكرات در سه روز گذشته، در فضايی سازنده انجام شده و قرار است اين مذاكرات ادامه يابد.»

به گفته آقای سعیدی در مذاکرات سه روزه در مورد بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران صحبت شده است.

در این مذاکرات محمد سعيدی و علی اصغر سلطانيه سفير و نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی حضور داشته‌اند.

اين دومين دور مذاکرات اولی هاينونن معاون محمد البرادعی طی ماه جاری با مقامت ایران است.

هاينونن ۱۷ مرداد ماه نيز به تهران سفر كرده بود.

به گزارش ایرنا، قرار است البرادعی مديركل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، پيش از برگزاری نشست فصلی شورای حكام آژانس، اوايل ماه آينده ميلادی، تازه‌ترين گزارش خود درباره فعاليت‌های صلح‌آميز هسته‌ای ايران و روند همكاری‌های تهران و آژانس را به شوراي حكام ارائه كند.

علی اصغر سلطانیه هم در خصوص این مذاکرات گفت: «اين مذاكرات علمی و كارشناسی درباره همكاری‌های فنی ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد يافت.»

آقای هاینونن برای نخستین بار به منظور بررسی مطالعات ادعایی در زمینه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، دوم اردیبهشت‌ماه امسال وارد تهران شد.

«مطالعات ادعایی» عنوان بندی از آخرین گزارش آژانس درباره ایران است که در آن به ادعاهای آمریکا درباره بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران پرداخته شده ‌است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در نشست ماه ژوئن شورای حکام، خواستار «شفاف‌سازی کامل» تهران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای خود شده بود.

وی افزوده بود: «هرچند پیشرفت اساسی در این زمینه به دست آمده، اما ضروری است که آژانس هرچه زودتر قادر به نتیجه‌گیری در خصوص ماهیت برنامه هسته‌ای ایران باشد.»

آقای برادعی همچنین در دوازدهمین گزارش خود که در ماه ژوئن به شورا حکام ارائه شد، ابراز نگرانی کرده بود که ایران به مخفی کردن اطلاعات درباره مطالعات ادعا شده در خصوص ساخت کلاهک‌های هسته‌ای و بی‌اعتنایی به درخواست‌های سازمان ملل متحد برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.

این در حالی است که نماینده ایران در آژانس، در واکنش به گزارش ماه ژوئن آقای برادعی، با متهم کردن آمریکا به دخالت در پرونده هسته‌ای ایران، گفته بود: «گزارش البرادعی سند دیگری است که نشان می‌دهد کلیه فعالیت‌‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است.»

در مناقشه هسته‌ای ایران و غرب، غرب همواره ایران را به رفتار غیر شفاف در برنامه هسته‌اش متهم می‌کند.

این درحالی است که ایران بارها بر استفاده صرفاً صلح‌آمیز از تکنولوژی هسته‌ای تأکید کرده است.


در همین رابطه:
مذاکرات جدید ایران و آژانس، در آستانه ارائه گزارش برادعی
سفر دو بارزس آژانس به تهران
سفر معاون ارشد البرادعی به تهران

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)