تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۸۷ • چاپ کنید    

دستگیری ۷۶ هزار قاچاقچی در ایران، در طول ۴ ماه

پلیس ایران اعلام کرد که در چهار ماه گذشته با انجام ۸۹۶ عملیات، ۸۷۵ باند تهیه و توزیع مواد‌مخدر را متلاشی و بیش از ۷۶ هزار نفر را در این رابطه دستگیر کرده‌است.

واحد مرکزی خبر وابسته به تلویزیون دولتی ایران، امروز سه‌شنبه این خبر را به نقل از حمیدرضا حسین‌آبادی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد و افزود: « انهدام باند‌های مواد مخدر در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.»

ایران در دو هفته گذشته بیش از ۳۶ نفر را که در امر قاچاق مواد‌مخدر فعال بودند، را اعدام کرده است.

مجازات تهیه و توزیع گسترده مواد مخدر در ایران اعدام است و اتحادیه اروپا و نهاد‌های حقوق بشر مخالف اعمال چنین مجازاتی برای قاچاقچیان موادمخدر در ایران هستند.

به گفته سردار حسین‌آبادی، در این مدت 145 نفر از قاچاقچیان در درگیری با پلیس در مرزهای شرقی کشور کشته شده‌اند.

مرز‌های شرقی ایران که هم‌مرز با کشور‌های پاکستان و افغانستان است محل عبور کاروان‌های قاچاق مواد‌مخدر هستند.

ایران در سال‌های اخیر برای مبارزه با طرح‌های سازماندهی شده قاچاق مواد‌مخدر طرح‌های را به اجرا گذاشته است.

سرتیپ حسین آبادی در عین حال گفت که در این مدت ۱۸۰ هزار و ۴۴۴ کیلوگرم انواع موادمخدر کشف و ضبط شده است.

مقامات ایرانی در ۱۹ اردیبهشت سال‌جاری با متهم کردن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بی‌تفاوتی در قبال مشکل روزافزون قاچاق مواد‌مخدر از افغانستان به کشور‌های اروپایی، از آنان خواستند در مقابله با قاچاق هروئین و دیگر مواد‌مخدر به تهران کمک کنند.

ایران که از طریق افغانستان تولید کننده شماره یک تریاک در جهان، به مسیر قاچاق هروئین به غرب تبدیل شده است، سالانه ۶۰۰ میلیون دلار برای مقابله با مواد مخدر۠#3��j�d>3{j���"�g��$ި�Ar���pEbWvW��q0�)�{4#� ���ǥ�YP-ĵ'\i���ʃ�@,�����"��%X3f�����Q��(V�O{���n