رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۸۷

حکم اعدام محمد فدائی تأئید شد

محمد فدائی یکی از سه جوانی که اجرای حکم اعدام آن‌ها از سوی آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس‌ قوه قضائیه ایران به تعویق افتاده بود، بار دیگر در آستانه مرگ قرار گرفت.

محمد فدائی فردی است که در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده و پرونده وی به علت ایرادات قانونی (صدور حکم قصاص برای وی) در اختیار دیوان عالی کشور قرار گرفت تا مجدداً به آن رسیدگی شود.

روزنامه اعتماد در شماره روز پنج‌شنبه خود اعلام کرده که حکم اعدام فدائی از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تأئید شده است.

محمد مصطفائی وکیل این جوان گفته است که یک ماه فرصت دارد تا به این حکم اعتراض کند.

مصطفائی افزود: «در پرونده محمد فدائی ایراداتی وجود دارد که قوی‌ترین آن قلابی بودن وکلایش است و ما تقاضای خود را برای اعاده دادرسی ارائه خواهیم داد.»

از میان بهنود شجاعی، محمد فدائی و سعید جزی که هر سه به قصاص محکوم شده‌اند، تنها سعید جزی ماه گذشته توانست با گرفتن رضایت از اولیای دم از اعدام نجات یافته و آزاد شود.

پرونده بهنود شجاعی نیز که خانواده مقتول پیش از این اصرار بر اجرای حکم قصاص وی داشتند، با وساطت سه هنرپیشه مشهور هفته گذشته به پرداخت دیه تقلیل یافته است.

در صورتی که خون‌بهای امید، فردی که به‌دست بهنود شجاعی به قتل رسیده، تأمین و به خانواده مقتول پرداخت شود، وی دومین جوانی خواهد بود که در ماه‌های اخیر از اعدام نجات پیدا می‌کند.

شجاعی، جزی و فدائی هرسه در زمانی که سنی زیر ۱۸ سال داشته‌اند مرتکب قتل شده‌اند.

اتحادیه اروپا و نهاد‌های فعال حقوق بشر مخالف اعدام‌ها در ایران هستند.

نهاد‌های فعال در حقوق بشر می‌گویند پرونده بیش از ۱۰۰ نفر در زندان‌های ایران مشابه پرونده این سه جوان است.

این ۱۰۰ نفر، نوجوانانی هستند که حکم اعدام آنها صادر شده و در انتظار رسیدن به سن ۱۸ سال هستند.

جمهوری اسلامی از معدود کشور‌هایی است که کسانی را که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب قتل می‌شوند به مجازات اعدام محکوم می‌کند.

نظرهای خوانندگان

من با گوش خود شنیده ام که آیت الله گیلانی میگفت: مهم نیست که چه کسی را اعدام میکنید مهم اینست که در دل دشمنانمان ایجاد رعب و وحشت کنیم .
این یکی از بنیان گذاران قوه ی قضائیه ی اسلامی ست که میگوید کودک است پیر است جوان است برایشان مهم نیست . حکومت ترور و وحشت هر کاری برای حفظ حکومتش میکند . و مردم ایران گروگان این جنایتکاران هستند .

-- فرهاد- فریاد ، Aug 14, 2008 در ساعت 01:11 PM