رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۸۷

استقبال احمدی‌نژاد از توسعه روابط با آمریکا

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران در گفتگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفت که از هر اقدامی که منجر به توسعه روابط دو ملت شود استقبال می‌کنیم.

در این گفتگو که متن آن پیش از پخش از این شبکه، در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران منتشر شد، آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که «آیا با تأسیس دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران موافق هستید؟» گفت که در واقع دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران دایر است و سفارت سوئیس این کار را انجام می‌دهد. البته هر اقدامی که منجر به توسعه روابط دو ملت شود، از آن استقبال می‌کنیم.


عکس‌ها از پایگاه خبری ریاست جمهوری ایران

وی با اشاره به این که همه مردم و اندیشمندان جهان از شرایط امروز دنیا ناراحت و ناراضی هستند افزود که وضعیت امروز جهان با جایگاه و شأن بشریت تطابقی ندارد و سایه ترس، کینه ورزی، تبعیض و بی عدالتی بر جامعه بشری سنگینی می‌کند. طبیعی است در چنین شرایطی افرادی که دلسوز بشریت هستند و علاقه مند به زندگی سعادتمند و صلح و آسایش برای مردم دنیا می‌باشند، برای تغییر وضعیت موجود جهان تلاش کنند.

رئیس‌جمهور ایران نگاه مادی به جهان و انسان، دیدگاه یکجانبه‌گرایی و سلطه‌گری و دور شدن از تعلیمات انبیاء و ارزش‌های انسانی را ریشه به‌وجود آمدن وضعیت موجود جهان دانست و ادامه داد که راه حل بهبود این شرایط نیز تغییر جهت بشریت به سوی ارزش ها و تعلیمات انبیاء الهی از جمله خداپرستی، عدالت، صلح و عشق به انسانهاست. اگر چنین فضایی حاکم شود، جهان مملو از صلح و صفا می‌شود و ریشه مشکلات هم خشکانده خواهد شد.

رئیس‌جمهور ایران گفت که ایجاد چنین شرایطی، مسئولیت و وظیفه مهم همه کسانی است که به انسان ها و جامعه بشری علاقه مند هستند و خلاصه سخن ملت ایران با ملت های دنیا و از جمله مردم آمریکا نیز همین مسأله است.

احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه ان.بی.سی آمریکا که «پیام شما به دنیا و مردم آمریکا پیام همکاری است یا تقابل؟» گفت: «اتفاقاً سؤال ما از دولتمردان آمریکایی این است که آنها می‌خواهند در برابر ملت ایران کدام رویکرد را داشته باشند؟ البته بیش از ۵۰ سال است که رویکرد سیاستمداران آمریکا رویارویی با ملت ایران بوده است و مردم کشور ما نیز به این شرایط عادت کرده و زندگی خود را با آن تطبیق داده است.»


مصاحبه رئیس جمهور ایران با شبکه NBC

وی ادامه داد: «امروز شاهد رفتارهای جدیدی از سوی دولت‌مردان آمریکایی هستیم و سؤال این است که آیا این تغییر رفتار، احترام‌آمیز و عادلانه است و یا ادامه همان مسیر تقابل با ملت ایران می‌باشد که در قالب جدیدی در حال ظهور و بروز است.»

آقای احمدی‌نژاد افزود که اگر رفتار کنونی ادامه همان رویکرد ۵۰ سال گذشته باشد، ملت ایران همچنان از حقوق و استقلال خود دفاع خواهد کرد اما اگر تغییر رویکرد جدیدی اتفاق بیفتد، در این صورت با شرایط جدیدی روبه‌رو هستیم و پاسخ ملت ایران نیز به آن مثبت خواهد بود.

رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که «پاسخ تهران به گروه ۵+۱ و ادعای ضرب الاجل تعیین شده برای ایران در آن اجلاس چیست؟» گفت: «ما چنین برداشتی از مذاکرات ژنو نداریم. در این مذاکرات گروه ۵+۱ و ما بسته‌ای را ارائه کردیم و بر روی برنامه کاری مشترک مذاکرات انجام شد. طبیعی است که در گام اول بر روی مشترکات دو بسته مذاکره شود و اگر دو طرف در مشترکات به توافق رسیدند، این زمینه فراهم می شود که روی نقاط افتراق هم به توافق دست یابند.»

آقای احمدی‌نژاد ادامه داد: «البته اگر بنا به تهدید و تحریم ملت ایران باشد، پاسخ ما کاملاً روشن است. اما اگر مسیر بر اساس تفاهم و همکاری تنظیم شده باشد، باید با گفتگو، زمینه‌های مختلف همکاری را تعریف کنیم. ترجیح جمهوری اسلامی ایران این است که رویکرد طرف مقابل بر مبنای همکاری باشد، ولیکن اختیار تصمیم‌گیری را به دیگران می‌دهیم.»

وی ادامه داد که هیچ کس قادر نیست با ملت ایران از موضع تحریم و ضرب‌الاجل صحبت کند و چنین رویکردی به حل مسئله کمک نخواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد ادامه مذاکرات روی نقاط مشترک را زمینه خوبی برای نزدیک شدن کشورها به هم دانست و در پاسخ به این اظهارنظر که «اگر حاضر شوید شرایط ۵+۱ را بپذیرید، احتمال باز شدن درهای دنیا به روی شما وجود خواهد داشت»، گفت که امروز هم درهای دنیا به روی ما بسته نیست. امروز جمهوری اسلامی ایران، کشوری بزرگ با اقتصادی روبه‌رشد است و با کشورهای مختلف دنیا نیز روابط اقتصادی و فرهنگی گسترده‌ای دارد. البته همه می‌دانند که ملت ایران هم‌چون گذشته برای ادامه پیشرفت و زندگی خود به چند کشور زورگو نیازی ندارد.


مصاحبه رئیس جمهور ایران با شبکه NBC

وی افزود: «معتقدیم که هر نوع شرط گذاشتن برای مذاکرات و ادامه همکاری، تلاش برای عدم تفاهم جهت پیشبرد گفتگوهاست. اگر روی نقاط مشترک متمرکز شویم، بهتر می‌توان به تفاهم دست یافت.»

رئیس جمهور ایران گفت: «شرایط امروز دنیا به گونه ای است که حتی به کشور چند میلیونی هم نمی‌توان اولتیماتوم داد، چه رسد به ملت بزرگ ایران. ضمن اینکه هر اقدامی باید مبنای حقوقی داشته باشد. در اجلاس ژنو نیز بحث ضرب‌‌الاجل مطرح نبوده و ما چنین دریافتی از آن نداریم. البته مذاکرات ژنو را یک گام به جلو می دانیم و باید با گام‌های جدید آن را به پیش برد.»

آقای احمدی‌نژاد حضور نماینده آمریکا در مذاکرات ژنو را مشروط بر اینکه این رفتار در فضایی منطقی و عادلانه ادامه پیدا کند مثبت ارزیابی کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی مشکلات اقتصادی این کشور، خطاب به مجری شبکه ان.بی.سی گفت: «شما نگران ملت ایران نباشید. مردم ایران خودشان مشکلات داخلی خود را حل خواهند کرد. طرح چنین سئوالاتی مثل این است که گفته شود چرا بیش از ۱.۲ درصد از مردم آمریکا یعنی بیش از ۳ میلیون نفر در زندان هستند و یا این‌که چرا هنوز بازمانده های طوفان کاترینا آواره بوده و بیش از ۴۰ میلیون نفر بی‌خانمان هستند؛ چنین مسائلی مربوط به اوضاع داخلی آمریکا است.»

رئیس جمهور ایران افزود: «اگر کسی صادقانه و براساس قانون و عدالت برای مذاکره با ملت ایران پیش بیاید؛ ملت ایران از آن استقبال خواهد کرد، اما اگر با ملت ایران با زبان تهدید سخن گفته شود، پاسخ تاریخی ملت ایران مشخص است.»

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این که «اگر تهران پیش‌شرط مذاکرات هسته‌ای (تعلیق) را بپذیرد، ملت ایران خوشبخت خواهند شد» گفت: «امروز هم ملت ایران خوشبخت است و هر روز بر خوشحالی و خوشبختی آنها افزوده می شود. چرا بعضی خیال می کنند نوع زندگی آنها بهترین زندگی است. هر ملتی زندگی مخصوص خود را دارد. اگر از ناحیه منافع آمریکا به این موضوع نگاه شود، سوال این است که آیا دولتمردان آمریکا با رویکرد ۵۰ سال اخیر خود در قبال جمهوری اسلامی ایران سودی برده‌اند؟ البته بدبین ترین تحلیل‌گران نیز اذعان دارند که آمریکا با اتخاذ چنین رویکردی متضرر شده است.»

وی افزود که در زندگی انسان مسائل مهمتری در کنار مسائل مادی هم وجود دارد و آن حفظ عزت و کرامت انسانی است.

آقای احمدی‌نژاد درپاسخ به این سؤال که «آیا می‌خواهید نوعی تغییر در رفتار خود نشان دهید؟» گفت: «ما با شرکت در جلسه ژنو این تغییر را نشان دادیم و از حضور نماینده آمریکا در این جلسه استقبال کردیم. اگر آنها همین روند را ادامه دهند، در آینده ای نزدیک شرایط تغییر خواهد کرد.»

وی ادامه داد: «لازمه تغییر شرایط هم‌آن است که آمریکا حقوق ملت ایران، قانون و شرایط احترام‌آمیز را در مناسبات سیاسی به رسمیت بشناسد و این کار سختی نیست. اگر سیاستمداران آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست خود را تغییر دهند، ضروری است که آن را اعلام کرده و سیاست‌های مثبت خود را اتخاذ کنند. چنین سیاستی، به نفع دولت آمریکا و همه ملت‌ها خواهد بود و ملت ایران نیز از آن استقبال می‌کند.»

آقای احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره قیمت عادلانه نفت تصریح کرد: البته این موضوع را باید در فضای اقتصادی تحلیل کرد. بازار باید به طور واقعی آزاد بوده و کالاها در شرایط عادلانه رقابت کنند. امروز شرایط مصنوعی در بازار حاکم است و قیمت ها واقعی نیست؛ زیرا برخی قدرت ها بازار را به صورت مصنوعی رشد داده و قیمت امروز نفت نیز حاصل رقابت آزاد در بازار نفت نیست.

رئیس جمهور ایران درباره آینده عراق نیز گفت«: در نگاه بلند مدت، ملت عراق بر مشکلات خود فائق خواهند آمد اما در کوتاه مدت، شرایط به رفتار دولت آمریکا بستگی دارد. اگر دولتمردان آمریکا روش منطقی و انسانی را در پیش گیرند، شرایط عراق در مدت زمانی اندک بهبود خواهد یافت اما اگر در جهت تحمیل اراده خود حرکت کنند، تجربه تاریخی نشان داده که ملت عراق، مقاومت کرده و تحمل ستم را نخواهد داشت. در چنین صورتی اگر چه مردم عراق خساراتی خواهند دید، اما نهایتا پیروزی با آنان خواهد بود. البته خسارت اصلی هم نصیب کسانی خواهد بود که به مردم عراق احترام قائل نشده‌اند.»

آقای احمدی‌نژاد با بیان اینکه حقوق و استقلال ملت ها قابل معامله کردن نیست، ادامه داد که همه می‌توانند در فضای ایده آل و عادلانه سود برده و لازم نیست کسی ضرر کند. در چنین فضایی صلح و امنیت پایدار مستقر خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه «احتمالاً یکی از مأمورین سابق اف.بی.آی در ایران ناپدید شده است، چه توضیحی دارید؟» گفت که چنین ادعایی از طریق رسانه‌ها مطرح شد و خانواده وی نیز با مسافرت به ایران با مسئولین دیدار و گفتگو نموده و پاسخ‌های خود را دریافت کرده‌ است. البته دلیلی وجود ندارد که شخصی که به طور رسمی وارد ایران می‌شود، دچار مشکل گردد؛ ضمن اینکه یک تحلیل وجود دارد و آن اینکه این فرد در اختیار خود اف.بی.آی قرار دارد.

رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به این پرسش که «قدرت واقعی در ایران بر عهده چه کسی است؟» گفت: «روند تصمیم‌گیری در ایران کاملا روشن است و با توجه به قانون اساسی و مسئولیت‌ها و اختیارات قانونی، هر مقامی در موضع خود تصمیم می‌گیرد.»

آقای احمدی‌نژاد درباره این‌که «آیا ایران به دنبال سلاح یا قدرت هسته‌ای است؟» گفت: «ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و اعتقادی به آن نداریم و معتقدیم تاثیری در مناسبات سیاسی ندارد. رژیم صهیونیستی صدها کلاهک هسته‌ای دارد اما آیا برخورداری از سلاح هسته‌ای توانست این رژیم را در جنگ با لبنان پیروز کند؟ آیا سلاح هسته‌ای مانع از فروپاشی شوروی شد؟ آیا توانسته است آمریکا را در عراق و افغانستان پیروز کند؟»

وی افزود: «بمب اتم متعلق به قرن بیستم است و ما در قرن جدیدی هستیم. البته حرکت زشتی که توسط برخی از قدرت‌ها در موضوع انرژی اتمی اتفاق افتاده، آن است که انرژی هسته ای را معادل بمب هسته‌ای به جامعه بشری معرفی کرده‌اند. در حالی که انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بسیار سودمند و پاک است و باید همه ملت‌ها از آن استفاده کنند.»

آقای احمدی‌نژاد در ادامه گفت که بمب چیز بدی است و هیچ کشوری نباید آن را داشته باشد و کسانی که ادعا می‌کنند بمب اتم بد است، ابتدا باید بمب های خود را از بین برده و اجازه دهند انرژی پاک در اختیار همه کشورها قرار گیرد. اگر در حال حاضر هزار نیروگاه هسته ای در دنیا فعال بود، آیا شاهد افزایش قیمت نفت بودیم؟

وی افزود: «باید با وضع مقررات محکم و همه جانبه بر رفتار هسته‌ای همه کشورها بدون تبعیض و عادلانه نظارت گردد و اجازه داده شود که ملت ها از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کنند.»

رئیس شورای‌عالی امنیت ملی ایران گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ده‌ها بار تأیید کرده است که برنامه هسته‌ای ایران هیچ انحرافی نداشته است اما همچنان برخی کشورها علیه ملت ایران جوسازی می‌کنند.»

رئیس جمهور ایران افزود که اگر کسانی می‌خواهند با ملت ایران همکاری کنند، تهدید و اولتیماتوم را باید کنار بگذارند؛ چرا که نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که «عده‌ای در غرب معتقدند برخی تصاویر آزمایش موشکی ایران از طریق کامپیوتر مونتاژ شده بود. این ادعا چقدر صحت دارد؟»، گفت که جمهوری اسلامی ایران نیازی به این‌گونه اقدامات ندارد و قدرت دفاع موشکی ایران غیرقابل تردید است؛ ضمن اینکه هر موقع لازم باشد، تکرار خواهد شد و در آن صورت این قدرت به وضوح در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.»

مصاحبه رئیس‌جمهور ایران که با اعزام تیم خبری و فنی شبکه ان‌بی‌سی به تهران صورت گرفته است، قرار است به صورت کامل در برنامه عصرگاهی روز دوشنبه این شبکه در آمریکا (۲۲:۳۰ به وقت گرینویچ) پخش شود.


در همین رابطه:
احمدی‌نژاد: پاسخ ایران به تغییر دیدگاه آمریکا مثبت است

نظرهای خوانندگان

کاش کسی به این ااقای رییس جمهور یاد می داد که: "عزیزدل اینقدر چشمان خود را موقع این مصاحبه های یک بیک بهم نکش و اینقدربزورادای یک قهرمان را در نیاور." مرحوم صادق هدایت از اینگونه چهره سازیهای تصنعی بعنوان "بوف کور" نام می برد وبعد از اینک از غصه کوربازی و یا کور بودن این نوع افراد ذله شد و خود را کشت (ویا کشتنش!) کتابی هم به این نام از خود بجا گذاشت.

-- بدون نام ، Jul 28, 2008 در ساعت 02:52 PM

این مصاحبه را میتوان فقط در دو کلمه خلاصه کرد چراغ سبز به آمریکا تا مقابله و شدت عمل آمریکا علیه ایران را کاهش دهد تا به قول معروف از این ستون به آن ستون فرج است تا دوباره جمهوری اسلامی بتواند وقت بخرد . سمت دیگر چراغ سبزهای احمدی نژاد به آمریکا مسئله ی انتخابات رئیس جمهوری سال آینده است تا جوانان شیفته به رابطه با آمریکا را جذب کند . او می داند سال ها آمریکا با رژیم هائی مثل عیدی امین همکاری کرده است و حقوق بشر در رابطه با آمریکا مسئله نیست ولی اتحاد با اروپا نا پایدار است شاید با یک برخورد با سلمان رشدی و یک اعدام در ایران رابطه با اروپا را به هم بزند اما رابطه با آمریکا چنین مشکلاتی را ندارد

-- فرهاد- فریاد ، Jul 28, 2008 در ساعت 02:52 PM

ایکاش یکنفر اذ این اقای خبرنگار میپرسید که بلاخره این اقای احمدی نژاد جوابی بشما داد؟ ایا ایشان تا بحال اصلا جوابی بکسی داده؟ ایا تا بحال کسی از ایشان یک کلمه معنی دار شنیده؟ ظاهرا منظور از همه این مصاحبه ها اینست که به ایشان فرصتی داده بشود که همان حرفهای بیمعنی و فرمول وار را که توی دهانشان حی و حاظر دارند بریزند بیرون و بگوش مردم برسانند. وگرنه که کدام یک از این حرفهای ایشان بود که تا بحال صدبار تکرار نشده باشه. و کدام خبرنگاریست که انها را ار پیش نداند.

-- mina zand ، Jul 29, 2008 در ساعت 02:52 PM

چقدر این هر دو کامنت بالا سرشار از شعور بود. لذت بردم

-- نیم ، Jul 29, 2008 در ساعت 02:52 PM

ایران امیدوار است آمریکا بطور کامل از برنامه هسته ای حمایت کند و ایران نیز به سرعت رابطه با آمریکا را در سطح گسترده برقرار کند ولی آمریکاییها این را زیاد تصور میکنند و نمیدانند ایران برگ برنده آمریکا در جهان است

-- بدون نام ، Jul 29, 2008 در ساعت 02:52 PM

حتما نباید مسائل پیچیده باشد تا آن را حل کرد ایران منتظر قدم عملی آمریکا در برقراری رابطه است
برای سود باید سرمایه گذاری کرد

-- بدون نام ، Jul 29, 2008 در ساعت 02:52 PM