رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۸۷

حمایت امارات از تحریم‌ها علیه ایران

امارات متحده عربی اعلام کرد که از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران حمایت کرده و «بدون تردید» آن‌ها را به اجرا خواهد گذاشت.

امارات یکی بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران است و بارها اعلام کرده است که ترجیح می‌دهد از ایجاد تنش با همسایه قدرتمند خود ایران خودداری کند.

خبرگزاری روس نووستی امروز یکشنبه به نقل از شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان حاکم امارات متحده عربی نوشت: «ما کاملاً از اصول قوانین بین‌المللی حمایت می‌کنیم. اگر تحریماتی اتخاذ شوند که ماهیت بین‌المللی داشته باشند، بدون تردید آن‌ها را اجرا خواهیم کرد.»

این برای نخستین بار است که مقامات بلند‌پایه امارات از اعمال تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی سخن می‌گویند.

شیخ خلیفه هم‌چنین گفت: «امارات متحده عربی مانند دیگر کشورهای منطقه از طرح‌ها و برنامه‌هایی که منطقه را به صحنه مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای مبدل می‌کند، نگران است.»

آمریکا از اسفند‌ماه سال گذشته از امارات خواسته است بر روند فعالیت بانک‌های ایرانی در این کشور «نظارت بسیار دقیق» داشته باشد.

بانک‌های ملت، سپه، صادرات و ملی از بزرگ‌ترین بانک ایران در لیست سیاه تحریم‌ ایالات متحده قرار دارند.

بر اساس گزارش‌ها، ارزش تجارت سالانه ایران و امارات متحده عربی به 11 میلیارد دلار می‌رسد.

این در حالی است که بسیاری از بازرگانان ایرانی که در دبی در کار صادرات به ایران هستند، نگرانند که با بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا، تجارت‌شان از رونق بیفتد.

بر همین اساس از سال گذشته بسیاری از بانک‌های اماراتی پس از آن‌که برخی از بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ بین‌المللی ارتباط خود را با ایرانیان قطع کردند، از صدور خط اعتباری (LC) برای شرکت‌های ایرانی خودداری می‌کنند.

این در حالی است که ایران بزرگ‌ترین شریک تجاری امارات متحده عربی به شمار می‌رود.

اما به نظر می‌رسد که فشار برای اعمال محدودیت برای شرکت‌های ایرانی بر مقامات این امیرنشین رو به افزایش گذارده است.


در همین رابطه:
درخواست آمریکا از امارات برای نظارت بر فعالیت‌های بانکی ایران
"پیام مهم نخست‌وزیر امارات به ایران"
سفر حاکم دبی به ایران