رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۷

نظارت مجمع تشخیص مصلحت بر عملکرد دولت

علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد تلویحی از سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد گفت که زمان «آزمون و خطا» در اداره کشور گذشته و از این پس این مجمع نظارت بیشتری را بر سیاست‌های دولت اعمال خواهد کرد.

روزنامه اقتصادی «سرمایه» امروز (سه‌شنبه) به نقل از رفسنجانی نوشت: «در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست‌ساله، تکیه زیادی بر منابع انسانی و دانایی‌محوری صورت گرفته و معنای آن این است که زمان سعی و خطا به پایان رسیده است و باید با برنامه و به صورت تخصصی حرکت کرد.»

هفته گذشته، داوود دانش جعفری، وزیر سابق اقتصاد در مراسم تودیع خود، اعلام کرده بود که رییس‌جمهور به برنامه چهارم توسعه اعتقادی ندارد.

آقای هاشمی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۴ مغلوب احمدی‌نژاد شد، به عنوان رهبر دو نهاد مهم حکومتی در ایران، یعنی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری، از پایگاه حائز اهمیتی در جمهوری اسلامی برخوردار است.

وی گفت: «مجمع تشخیص مصلحت نظام تلاش خواهد کرد تا ارزیابی دقیقی از میزان پایبندی دستگاه‌های دولتی به سند چشم‌انداز و اجرای سیاست‌های کلی در طول سال صورت گیرد.»

هاشمی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در مناصب بلندپایه‌ای قرار داشته است، هم‌چنین وعده داد که مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیتش را در زمینه نظارت بر دولت تشدید خواهد کرد.

اظهارات آقای رفسنجانی به واقع تازه‌ترین مورد از موج انتقاد‌ها از عملکرد دولت احمدی‌نژاد است؛ اما رییس‌جمهور در پاسخ به این انتقاد‌ها می‌گوید مخالفان دولتش، سعی دارند با اخلال در اداره کشور، کابینه وی را سرنگون کنند.