رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۸۷

اظهارات نماینده ایران در سازمان ملل درباره خلیج فارس

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل روز پنج‌شنبه جزیره‌های سه‌گانه ایرانی در خلیج فارس را بخشی ابدی از خاک ایران خواند و به استفاده از نامی دیگر برای خلیج فارس در نامه نماینده ناظر اتحادیه عرب اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، پاسخ نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل به ادعاهای امارات متحده عربی در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی که در اختیار دبیرکل سازمان ملل قرارگرفته بود، به عنوان سند شورای امنیت منتشر شد که درآن صراحتاً اعلام شده جزایر سه گانه ایرانی بخشی ابدی از خاک جمهوری اسلامی ایران است.

در پاسخ نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل آمده است: "جمهوری اسلامی ایران قاطعانه ادعاهای بی‌اساس امارات در رابطه با جزایر ایرانی ابوموسی ، تنب کوچک و تنب بزرگ را رد نموده و تأکید می‌نماید که این جزایر بخشی ابدی و مسلم از خاک جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهند بود و بنابر این محتوای نامه نماینده ناظر اتحادیه عرب نزد سازمان ملل متحد و ضمایم آن در خصوص این جزایر ایرانی در خلیج فارس کاملا بی‌اساس و فاقد هر گونه ارزش و اثر حقوقی است" .


در پی استفاده از نامی دیگر برای خلیج فارس در نامه اتحادیه عرب در بخش دیگری از پاسخ نمایندگی دائم ایران آمده است: جمهوری اسلامی ایران تأکید می‌نماید که تنها نام تاریخی و صحیح برای این پهنه آبی خلیج فارس بوده و خواهد بود و این امر مورد تاکید سازمان ملل نیز قرار گرفته است و بنابر این استفاده از اسامی جعلی از جمله نام جعلی که در نامه نماینده ناظر اتحادیه عرب ذکر شده کاملاً غیر قابل قبول و فاقد ارزش حقوقی و سیاسی می‌باشد.

سال گذشته نیز عبدالرحمن بن حمد العطیه، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس ضمن "اشغالی" خواندن جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، اعلام کرد، تا زمانی که ایران بر سر این جزایر با امارات به توافق نرسد، کشورهای حوزه خلیج فارس مناسبات خود با ایران را گسترش نخواهند داد.

نظرهای خوانندگان

NAME IN ABRAH FARS BOODEH VA FARS KHAHAD MAND AGAR BA HOKOOMATE IRAN MOSHKEL DARAND TARIKH RA CHERA MIKHAHAND AVAS KONAND BAAYAD EMARATI HA BISHTAR TARIKH VA JOGHRAFI BEKHANAND

-- Esmaeil Mirfakhraei ، Apr 3, 2008 در ساعت 11:30 AM

Cheh ajab! ye harfi dar mowrede in khake bi defaye iran keh hala az hameh samt mowrede hojume biganeh hast, zadand!

-- Armin ، Apr 3, 2008 در ساعت 11:30 AM

پر رویی و قباحت هم حدی دارد خلیج فارس را در ملاعام خلیج عربی نام می دهند دور نیست روزی که کیش را هم بقول عبدالرضایی شاعر قیس بنامند واقعن شعر خلیج عرعرعربی؟ عبدالرضایی پاسخ درخوری برای این ادعاست

-- هما یوسفی ، Apr 3, 2008 در ساعت 11:30 AM

آفرين خوشم اومد.
روشونو كم كرديم.
اي ول.

-- بدون نام ، Apr 4, 2008 در ساعت 11:30 AM