رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۱ اسفند ۱۳۸۷

سمیرا مخملباف برنده جایزه فستیوال سن سباستین

فیلم «اسب دوپا» به کارگردانی سمیرا مخملباف، برنده جایزه بزرگ هیات داوران پنجاه و ششمین فستیوال بین‌المللی فیلم سن سباستین شد.

فستیوال فیلم سن سباستین، معتبرترین فستیوال فیلم اسپانیایی زبان دنیاست که هر ساله از تاریخ ۲۰ تا ۲۹ سپتامبر در اسپانیا برگزار می‌شود.
این پنجمین جایزه بین‌المللی خانواده مخملباف در یک سال گذشته از کشور اسپانیاست .


فیلم «اسب دو پا»

«اسب دوپا» چهارمین فیلم سینمایی سمیرا مخملباف است که با نگاهی استعاری به روابط غیر انسانی حاکم بر جهان امروز می‌پردازد.

این فیلم، داستان چند پسربچه است که در رقابت بر سر به دست آوردن یک شغل با یکدیگر مسابقه می‌گذارند. هر کدام از آنها که بتواند پسر چلاقی را که دو پایش را در جنگ از دست داده بر پشت خود سوار کند و مثل یک اسب تا مدرسه بدود، برنده این مسابقه است.

پسربچه ای که برنده این مسابقه می‌شود قبول می‌کند در ازای دریافت یک دلار، هر روز پسرک لنگ را بر پشت خود سوار کرده و در خیابان‌ها با اسب‌ها و الاغ‌ها مسابقه بدهد. اما پسرک علیل، خواسته مهم‌تری دارد.


سمیرا مخملباف هنگام دریافت این جایزه گفت: «ای کاش این جایزه، دموکراسی بود تا آن را به مردم کشورم ایران تقدیم می‌کردم. ای کاش این جایزه، صلح بود تا آن را به دنیای قربانی خشونت و جنگ تقدیم می‌کردم. ای کاش این جایزه، نان بود تا آن را بین فقرا تقسیم می‌کردم. با این همه این جایزه برای من امیدی است برای آینده‌ای که فاشیسم، جنگ و فقر تنها یک خاطره باشد.»

خانم مخملباف این فیلم را بر اساس فیلمنامه‌ای از پدرش محسن مخملباف و در خاک افغانستان ساخته است.
فرزاد جودت فیلمبرداری و طالب شهیدی ساختن موسیقی «اسب دو پا» را به عهده داشته‌اند.

Share

نظرهای خوانندگان

فیلم خانم مخملباف این جایزه را نبرد. بلکه جایزه به دو بازیگر فیلم تعلق گرفت.
http://www.sansebastianfestival.com/in/pyj2.php?id=234

-- khosro ، Sep 30, 2008 در ساعت 02:02 PM

از شیر مادر هم حلال ترت باشه سمیرا جان !
نطقت بسیار به دل نشست .....
با امید.

-- آتوسا ، Oct 1, 2008 در ساعت 02:02 PM

we are so happy for this award you have earned from Saint Sebastian Festival and also that was an attractive comment to this Festival from your side, that is an honour for all Iranians, we wish for you more success, thanks
noushineh

-- noushineh Farbane ، Oct 1, 2008 در ساعت 02:02 PM

خانم سمیرا مخملباف حرفهایت دوست داشتنی ترین حرفی بود که به ژرفای وجودم نشست.شما حنا وآقای مخملبلف مایه مباهات هر ایرانی هستید . با تلاش شما دموکراسی صلح و نان در راه است. من ایمان دارم.موفق باشید.

-- بهناز مروستی ، Oct 8, 2008 در ساعت 02:02 PM

به نظر اینجانب آکادمیهای سینمایی جهانی باید از خانواده مخملباف دعوت به عمل آورند تا سینمای درست و ناب را به دانشجویان درس بدهند. همچنین جایزه صلح نوبل را باید به خانم سمیرا داد.

-- ثمیه ، Oct 19, 2008 در ساعت 02:02 PM

با سلام ، سپاس و قدر دانی از خانواده بزرگ مخملباف امیدوارم نام ایران به واسطه چنین هنرمندانی همیشه وهمه جا با نیکی و ستایش همراه باشد

-- حسین ، Dec 2, 2008 در ساعت 02:02 PM

خانم مخملباف باید بداند که این نگرش ایشان از لیبرالیسم سرچشمه می گیرد واین نگرش درکشور ما جواب نداده است.

-- نظری ، Mar 1, 2009 در ساعت 02:02 PM