رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۸۷

«کشتی‌گیر» برنده شیرطلایی جشنواره ونیز شد

شیرطلایی بهترین فیلم جشنواره ونیز امروز (شنبه) به فیلم آمریکایی «کشتی‌گیر» (The Wrestler) تعلق گرفت و بازگشت باشکوهی برای میکی رورک، بازیگر مشهور آمریکایی، به هالیوود رقم زد.

به گزارش رویترز، این فیلم که دارن آرنوفسکی کارگردان آن است، در شصت و پنجمین جشنواره‌ فیلم ونیز با استقبال فراوان تماشاگران و منقدان روبه‌رو شد.


دارن آرنوفسکی (راست) کارگردان و میکی رورک (چپ) بازیگر فیلم کشتی‌گیر، برنده شیرطلایی جشنواره ونیز

شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی این جشنواره، به کارگردان روس الکسی گرمن جونیور، برای فیلم «سرباز کاغذی» (Paper Soldier) تعلق گرفت.

سیلویو اورلاندو بازیگر ایتالیایی فیلم «پدر جیوانا» (Il Papa di Giovanna) جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت و دومینیک بلانش جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم «آن یکی دیگر» (L'Autre) گرفت.


دومینیک بلانش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را گرفت

جایزه بازیگری مارچلو ماستریانی به جنیفر لارنس، بازیگر آمریکایی، برای فیلم دشت سوزان (The Burning Plain) تعلق گرفت.

امیر نادری فیلم‌ساز مستقل ایرانی مقیم آمریکا، با فیلم «وگاس؛ بر اساس یک داستان واقعی» در بخش مسابقه این دوره جشنواره ونیز شرکت داشت. بهمن معتمدیان با فیلم «خستگی» و رامین بحرانی با فیلم «خداحافظ سولو» دیگر فیلم‌سازان ایرانی شرکت کننده در این جشنواره بودند که فیلم‌هایشان در بخش افق‌ها نمایش داده شد.

فیلم «شیرین» ساخته عباس کیارستمی، در بخش خارج از مسابقه این دوره جشنواره ونیز نمایش داده شد که با استقبال سرد تماشاگران و منتقدان روبه‌رو شد.

شصت و پنجمین دوره قدیمی‌ترین جشنواره فیلم جهان، ۲۷ آگوست در جزیره لیدو شهر ونیز افتتاح شد و امروز (ششم مارس، شانزدهم شهریور) به کار خود پایان داد.

این دوره جشنواره به یوسف شاهین، فیلم‌ساز مشهور مصری که چندی پیش از شروع جشنواره درگذشت، تقدیم شد.


مطالب مرتبط و گزارش‌های این دوره جشنواره در زمانه:
لباس ناتالی پورتمن و بخت‌های تصاحب شیر طلایی ونیز
تنها دویدن از «وگاس» تا «ماه»
جشنواره ونیز، تقدیم به یوسف شاهین‬
جورج، رد شو دیگه، کشتی ما را...
کیارستمی، آشیل و والنتینو در جشنواره فیلم ونیز
ستارگان روی فرش قرمز ونیز
مصائب «شیرین» کیارستمی