تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۸۶ • چاپ کنید    

مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه

شامگاه سه‌شنبه ۲۹ آبان، کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه رونمایی شد. در این مراسم که در محل کتاب آزاد برگزار گردید، تعدادی از تابلوهای این نقاش نیز به همراه کتابش به نمایش گذاشته شده بود.


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

گروهی از نقاشان، منتقدین و دانشجویان رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا به همراه افسانه اسفندیاری، گلی امامی، ایرج اسکندری، ترانه مسکوب، اسکندر فیروز، کامران عدل، فرزانه قوجلو، دکتر پرویز هنرفر، شهروز نظری، سیما قائم‌مقام، محمد حسین حامدی (مدیر مجله تندیس) حسن موریزی‌نژاد، بیژن جناب، عطا امیدوار، ژاکلین حق‌شناس، فاطمه علی‌بخشی (مدیر مجله تین‌ایجر) علی قاجار، دکتر روبرتو توسکانو (سفیر ایتالیا در ایران) و سفیر نروژ در ایران حضور داشتند.


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

علی دهباشی، مدیر و سردبیر مجله بخارا در معرفی کوتاهی از شیرین اتحادیه چنین گفت: «خانم شیرین اتحادیه نیازی به معرفی ندارند. نزدیک به سه دهه حضور جدی و فعالیت در عرصه هنر نقاشی، از ایشان هنرمندی ساخته است که با صدها تابلو و عرضه در ده‌ها نمایشگاه داخلی و خارجی نامی آشنا هستند.

خانم اتحادیه که تحصیلات خود را در رشته معماری به پایان رسانده، همان طور که خود اشاره می‌کند، از همان کودکی به نقاشی علاقه‌مند بوده و در دوران دبیرستان معلم نقاشی داشته و طراحی را نیز در همین دوران آموخته است.


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

در تمام مدت تحصیل در مدرسه لوور و بعد در ادامه‌اش در انگلستان، همواره این گرایش عمیق به نقاشی در ایشان حفظ شده و هیچ گاه این دل‌بستگی، ایشان را رها نکرده است.

رنگ عامل مهمی در آثار ایشان است. در برخی از تابلوها که امروز مشاهده می‌کنید، پیوندهای ظریف شیرین اتحادیه را با جهان پیرامونش می‌توانید ببینید. آثار نقاشی که هر کدام حکایت از دید هوشمندانه خانم اتحادیه نسبت به واقعیت دارد.

حرکت قلم و ضربه‌های شیرین اتحادیه با رنگ بر روی بوم سفید، با آن چه که در درون او می‌گذرد، پیوند دارد و این پیوند ما را با دنیای بی‌کران و بسیار انسانی ذهن نقاش رهنمون می‌شود. امیدواریم که همواره در سایه‌ها و نورهایش درخشندگی داشته باشد.


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

شیرین اتحادیه از سال ۱۳۵۸ که به گفته خود، کار معماری از رونق قبلی برخوردار نبود، کتاب آزاد را راه انداخت که با وجود سختی کار، رضایت دیگری را برایش فراهم آورد. در دورانی کتاب آزاد بسیار فعال بود و در این دوران فعالیت باید از دو تنی یاد کنیم که با وی همکاری مستمر داشتند و امروز در میان ما نیستند: هوشنگ گلشیری و احمد میرعلایی.

خانم اتحادیه در کتاب آزاد به چاپ و نشر نویسندگان نامدار جهان معاصر همچون اوکتایو پاز نیز روی آورد. به زودی شاهد فعالیت بیشتر ایشان در کتاب آزاد خواهیم بود.»


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

در ادامه این مراسم، شیرین اتحادیه نیز با سخنانی کوتاه از رونمایی کتاب خود سخن گفت: «چون من سخنران نیستم و سخنرانی هم بلد نیستم، حرف زیادی برای گفتن ندارم و در حقیقت حرف‌هایم را در نقاشی‌هایم زده‌ام.

در دنیایی که مدام در تغییر است و همه چیز چنان به سرعت تغییر می‌کند که انسان گاه انگار نمی‌تواند به این تغییر برسد، من سعی کرده‌ام که بتوانم به نوعی این تغییر و دگرگونی را در نقاشی‌هایم نشان بدهم و با آن ارتباط برقرار کنم.


مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه (عکس: جواد آتش‌باری، زمانه)

راستش هیچ وقت هم به این فکر نیفتاده بودم که نقاشی‌هایم را سر و سامانی بدهم و آن‌ها را در کتابی گردآوری کنم. اما در واقع آقای دهباشی مرا به این فکر انداخت و من هم دست به کار شدم. برای آن از ایشان ممنونم و همین طور از آقای بیژن جناب که با آن نظم و ترتیبشان به کارهای من سر و سامانی دادند و از همه دوستانی هم که امشب آمده‌اند سپاسگزارم و تصور می‌کنم حرف دیگری نداشته باشم.»

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)